BL1R16MV1
DigiKey Part Number
966-1827-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BL1R16MV1
Description
RELAY TIME DELAY 240HR 16A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Repeat Cycle Time Delay Relay SPDT (1 Form C) 0.5 Sec ~ 240 Hrs Delay 16A @ 250VAC DIN Rail
Category
Circuit
SPDT (1 Form C)
Manufacturer
Crouzet
Delay Time
0.5 Sec ~ 240 Hrs
Series
Contact Rating @ Voltage
16A @ 250VAC