BA1R16MV1
DigiKey Part Number
966-1826-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BA1R16MV1
Description
RELAY TIME DELAY 240HR 16A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
On-Delay Time Delay Relay SPDT (1 Form C) 0.5 Sec ~ 240 Hrs Delay 16A @ 250VAC DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BA1R16MV1 Models
Category
Circuit
SPDT (1 Form C)
Manufacturer
Crouzet
Delay Time
0.5 Sec ~ 240 Hrs
Series
Contact Rating @ Voltage
16A @ 250VAC