CR8350-2000
DigiKey Part Number
582-1014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR8350-2000
Description
CURR SENSE XFMR 200A T/H
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 A Current Sense Transformer 20Hz ~ 1kHz 73Ohm Through Hole
Category
Current Rating (Amps)
200 A
Manufacturer
CR Magnetics Inc.
Current Ratio
2000:1
Series
DC Resistance (DCR)
73Ohm
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
1.476" L x 0.551" W (37.50mm x 14.00mm)
Frequency Range
20Hz ~ 1kHz
Height - Seated (Max)
1.535" (39.00mm)