CT10-1030-G2
DigiKey Part Number
306-1306-2-ND - Tape & Reel (TR)
306-1306-1-ND - Cut Tape (CT)
306-1306-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT10-1030-G2
Description
SWITCH REED SPST-NO 500MA 140V
Detailed Description
Molded Body Reed Switch SPST-NO 10 ~ 30AT Operate Range 10W 500mA (AC/DC) 140 V Surface Mount
EDA/CAD Models
CT10-1030-G2 Models
Category
Voltage - Switching DC
200 V
Power - Rated
10W
Length - Overall
0.770" (19.56mm)
Size - Body
0.458" L x 0.095" W x 0.115" H (11.63mm x 2.41mm x 2.92mm)
Height Above Board
0.115" (2.92mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Switching
500mA (AC/DC)
Current - Carry
500mA (DC)
Voltage - Switching AC
140 V