SLPX682M050A9P3
DigiKey Part Number
338-1648-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX682M050A9P3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP TH
Detailed Description
6800 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 68mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.94 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.93 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
68mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C