SK472M025ST
DigiKey Part Number
2266-SK472M025ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK472M025ST
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 80mOhm 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm