SEK4R7M160ST
DigiKey Part Number
SEK4R7M160ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEK4R7M160ST
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 42.35Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
43 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
68.8 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
160 V
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
42.35Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C