RA4225K100-FA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µF Film Capacitor 80V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
RA4225K100-FA
DigiKey Part Number
338-RA4225K100-FA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA4225K100-FA
Description
FILM/M
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.449" L x 0.205" W (11.40mm x 5.20mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.283" (7.20mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
80V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
100V