MYH824K300H30
DigiKey Part Number
338-MYH824K300H30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYH824K300H30
Description
CAP FILM 0.82UF 10% 1.5KVDC RAD
Detailed Description
0.82 µF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Size / Dimension
1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.488" (37.80mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C