MYH472K300D10
DigiKey Part Number
338-MYH472K300D10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYH472K300D10
Description
CAP FILM 4700PF 10% 1.5KVDC RAD
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C