MYH334K300H24
DigiKey Part Number
338-MYH334K300H24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYH334K300H24
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 1.5KVDC RAD
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Size / Dimension
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)
1.134" (28.80mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C