MXT106K305N32
DigiKey Part Number
338-MXT106K305N32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXT106K305N32
Description
CAP FILM 10UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life