MXH334K305E14
DigiKey Part Number
338-MXH334K305E14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXH334K305E14
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 305VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
305V
Ratings
AEC-Q200, X2
Voltage Rating - DC
630V
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C