MLPS282M063EK0C
DigiKey Part Number
338-MLPS282M063EK0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLPS282M063EK0C
Description
CAP ALUM 2800UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2800 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 118mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.17 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.45 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.810" L x 0.600" W (45.97mm x 15.24mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.520" (38.61mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
118mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C