MCN22FD102J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3.072
Datasheet
1000 pF Mica Capacitor 500 V 2220 (5750 Metric)
CDE Mica Chip Capacitors
Cornell Dubilier MC and MCN RF Capacitors | Digi-Key Daily
MCN22FD102J
DigiKey Part Number
MCN22FD102J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCN22FD102J
Description
CAP MICA 1000PF 5% 500V 2220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Part Status
Obsolete
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
1000 pF
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
500 V