FCN3925E334K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 11.871
Datasheet
0.33 µF Film Capacitor 250V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 3925 (9863 Metric)
FCN3925E334K
DigiKey Part Number
FCN3925E334K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCN3925E334K
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC 3925
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FCN3925E334K Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.386" L x 0.248" W (9.80mm x 6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
250V