DSM126Q018W075PB
DigiKey Part Number
338-DSM126Q018W075PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSM126Q018W075PB
Description
11.6F, 18V, 112X57X19.5MM, STD M
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 F (EDLC) Supercapacitor 18 V Module 1000 Hrs @ 65°C
Category
Voltage - Rated
18 V
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Series
Termination
Cable with Connector
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
Module
Capacitance
11 F
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Tolerance
-10%, +30%