DSF355Q6R0JBF
DigiKey Part Number
338-DSF355Q6R0JBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSF355Q6R0JBF
Description
CAPACITOR 3.5F -10%, +30% 6V TH
Detailed Description
3.5 F (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial, Can 130mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing
0.610" (15.50mm)
Capacitance
3.5 F
Size / Dimension
0.827" L x 0.433" W (21.00mm x 11.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)
Voltage - Rated
6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 1kHz