DSF305Q3R0
DigiKey Part Number
338-DSF305Q3R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSF305Q3R0
Description
CAPACITOR 3F -10%, +30% 3V TH
Detailed Description
3 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 80mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
3 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 1kHz