DGH504Q5R5
DigiKey Part Number
338-DGH504Q5R5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGH504Q5R5
Description
CAP 500MF -10%, +30% 5.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 400mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.472" (12.00mm)
Capacitance
500 mF
Size / Dimension
0.669" L x 0.335" W (17.00mm x 8.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm @ 1kHz