DCMC303U075BC2B
DigiKey Part Number
338-1221-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCMC303U075BC2B
Description
CAP ALUM 30000UF 75V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30000 µF 75 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15.6mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
12.1 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
13.552 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.875" (22.22mm)
Tolerance
-10%, +75%
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Voltage - Rated
75 V
Height - Seated (Max)
4.125" (104.78mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
15.6mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C