DCMC163U100EC2B
DigiKey Part Number
338-3616-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCMC163U100EC2B
Description
CAP ALUM 16000UF 100V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24.8mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
8 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
8.96 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.750" (19.05mm)
Tolerance
-10%, +75%
Size / Dimension
1.750" Dia (44.45mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
4.187" (106.35mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
24.8mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C