CM04FA361FO3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
360 pF Mica Capacitor 100 V Radial
CM04FA361FO3
DigiKey Part Number
CM04FA361FO3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM04FA361FO3
Description
CAP MICA 360PF 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.142" (3.60mm)
Capacitance
360 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.382" (9.70mm)