CGS651T350V3C
DigiKey Part Number
CGS651T350V3C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS651T350V3C
Description
CAP ALUM 650UF 350V SCREW CHAS M
Detailed Description
650 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 212mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.05 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Tolerance
-10%, +50%
Height - Seated (Max)
3.125" (79.38mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
212mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C