CGS333U075X4C
DigiKey Part Number
338-3547-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS333U075X4C
Description
CAP ALUM 33000UF 75V SCREW CHAS
Detailed Description
33000 µF 75 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
12.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
16.51 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
-10%, +75%
Height - Seated (Max)
4.125" (104.78mm)
Voltage - Rated
75 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
19mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C