CGR223U040W4L
DigiKey Part Number
338-3998-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGR223U040W4L
Description
CAP ALUM 22000UF 40V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
30 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
34.5 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance
-10%, +75%
Height - Seated (Max)
4.625" (117.48mm)
Voltage - Rated
40 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C