BLH406K901C084
DigiKey Part Number
338-BLH406K901C084-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLH406K901C084
Description
DC LINK, THB, 85/85, AEC-Q200
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.5 mOhms
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life