AVE107M16E16T-F
DigiKey Part Number
338-1798-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-1798-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVE107M16E16T-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3.32Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AVE107M16E16T-F Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency
155 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
193.8 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.32Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C