ALH106K251B084
DigiKey Part Number
338-ALH106K251B084-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALH106K251B084
Description
CAP FILM 10UF 250VAC RAD 4 LEAD
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP) Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
ALH106K251B084 Models
Size / Dimension
1.673" L x 0.787" W (42.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.606" (40.80mm)
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
250V
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.6 mOhms
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C