AHA477M25G24B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 500
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 9.164
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 27.393
Chemi-Con
In Stock: 826
Chemi-Con
Similar
Parametric Equivalent
In Stock: 175
Nichicon
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 600mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
AHA477M25G24B-F
DigiKey Part Number
AHA477M25G24B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA477M25G24B-F
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
360 mA @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
612 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C