AHA476M16C12T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.188
Datasheet
Upgrade
KEMET
Upgrade
Chemi-Con
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 9.2Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
AHA476M16C12T-F
DigiKey Part Number
AHA476M16C12T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA476M16C12T-F
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
39 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
66.3 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9.2Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C