AHA336M2AG24T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.909
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 13.077
Datasheet
33 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 9Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
AHA336M2AG24T-F
DigiKey Part Number
AHA336M2AG24T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA336M2AG24T-F
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
110.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
100 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C