AHA107M35X16T-F
DigiKey Part Number
338-AHA107M35X16T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AHA107M35X16T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AHA107M35X16T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA107M35X16T-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
84 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
142.8 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C