AFK108M10G24B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.319
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 426
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 23.247
Chemi-Con
In Stock: 105
Nichicon
In Stock: 999
Similar
Chemi-Con
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
AFK108M10G24B-F
DigiKey Part Number
AFK108M10G24B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK108M10G24B-F
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
637.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
80 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.473" W (10.30mm x 12.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C