AFC108M10G24T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.319
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 500
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 478
Upgrade
Rubycon
In Stock: 832
In Stock: 1.437
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 682
In Stock: 874
In Stock: 83
KEMET
Chemi-Con
In Stock: 105
Chemi-Con
In Stock: 500
KEMET
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 360mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
AFC108M10G24T-F
DigiKey Part Number
AFC108M10G24T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFC108M10G24T-F
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
502.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
670 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
150 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 120Hz
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C