AFC106M50D16T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 12.172
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.079
Datasheet
Direct
Chemi-Con
Upgrade
KEMET
Upgrade
Chemi-Con
KEMET
Parametric Equivalent
Nichicon
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 19.9Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
AFC106M50D16T-F
DigiKey Part Number
AFC106M50D16T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFC106M50D16T-F
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
52.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
70 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
2 Ohms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
19.9Ohm @ 120Hz
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C