947D261K112BDMSN
DigiKey Part Number
338-3638-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
947D261K112BDMSN
Description
CAP FILM 260UF 10% 1.1KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
260 µF Film Capacitor 230V 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
3.465" (88.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Female
Voltage Rating - AC
230V
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)