715P153512LD3
DigiKey Part Number
715P153512LD3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
715P153512LD3
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 1.2KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 475V 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
715P153512LD3 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.280" Dia x 0.701" L (7.10mm x 17.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
475V
Lead Spacing
0.720" (18.30mm)
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)