688CKE6R3M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 600
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 0
Upgrade
Rubycon
In Stock: 12
Upgrade
In Stock: 76
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 138
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 82.9mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
688CKE6R3M
DigiKey Part Number
688CKE6R3M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
688CKE6R3M
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.555 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.177 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
82.9mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C