567AVG025MGBJ
DigiKey Part Number
567AVG025MGBJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
567AVG025MGBJ
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 16mOhm 1500 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
567AVG025MGBJ Models
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
235 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.7 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
560 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm