475CKS250MGM
DigiKey Part Number
475CKS250MGM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
475CKS250MGM
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 70.547Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
58 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
145 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
70.547Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C