475CKE450M
DigiKey Part Number
475CKE450M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
475CKE450M
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 70.547Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
43 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
70.547Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C