472MKP275K
DigiKey Part Number
472MKP275K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
472MKP275K
Description
CAP FILM 4700PF 10% 310VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.406" (10.30mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
310V