383LX562M100A062
DigiKey Part Number
338-2041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
383LX562M100A062
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 100V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.559" (65.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
100 V