381LX223M035A052
DigiKey Part Number
338-2305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX223M035A052
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
5 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.8 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C