381LX181M250H012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Image for 381LX181M250H012 is not available
381LX181M250H012
DigiKey Part Number
381LX181M250H012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX181M250H012
Description
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.106Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
880 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.106Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C