381LX152M035H012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Image for 381LX152M035H012 is not available
381LX152M035H012
DigiKey Part Number
381LX152M035H012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX152M035H012
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V SNAP TH
Detailed Description
1500 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 287mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
287mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C