381LX122M200K052
DigiKey Part Number
338-2516-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX122M200K052
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
1200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 166mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
166mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C