381LX103M035J452
DigiKey Part Number
338-2512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX103M035J452
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
3.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.7 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C