381LR391M200H022
DigiKey Part Number
338-3729-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR391M200H022
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 510mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.71 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.44 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
510mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C